Advertisements

Jaký je francouzský e-commerce a francouzský zákazník?

„La vie est belle!“, říkají s oblibou Francouzi. Vás by mohlo klamat, že tento zákazník bude naprostý pohodář, který přijde na eshop a bez problémů nakoupí.
Každá země má však svá specifika. Tak jak jsem v minulém videu a článku popisovala specifika německého zákazníka, dnes se podíváme na zákazníka z Francie.

Je důležité vědět, že francouzský trh je třetí největší Amazon trh v Evropě. 80% Francouzů v produktivním věku nakupuje na internetu. Tento trh má i pro české prodejce obrovský potenciál. Prodeje přes internet v roce 2016 přesáhly hranici 72 miliard EUR. Průměrná hodnota nákupního košíku byla v roce 2016 70 EUR.

Nejčastěji Francouzi nakupují na stránkách Amazon, Cdiscount, nebo na Fnac.

prodeje přes internet ve francii

Zároveň, ale také počty eshopů ve Francii každým rokem rostou. Je tedy důležité soustředit se na zákaznickou podporu, která je u velkého počtu eshopů slabinou.

francouzské eshopy

Francouzi milují svou kulturu stolování, nenechají si ukrojit čas na oběd, večeři a o víkendech dlouhé rodinné snídaně. Rádi diskutují, rádi se perou o svá práva ve formě stávek a nenechají si nic líbit. Pokud otevíráte eshop ve Francii, nebo se chystáte podnikat na francouzském Amazonu, začněte rozšiřovat svou slovní zásobu ve francouzštině.
Z mé zkušenosti prodeje radiátorů přes eshop a na Amazonu doporučuji držet se těchto pravidel:

1. Slušnost: Francouzský zákazník pochopí problémy s dopravcem, pochopí téměř cokoliv, ale je potřeba s ním slušně jednat a rychle ho o všem informovat. Nerozčiluje se, zná rychlost služeb ve Francii a je rád, že někde tam daleko pro něj dělají vše a informují ho.

2. Poraď a já se ti zlatem odvděčím: Rádi se ptají, telefonují a vypisují dlouhé emaily. V případě spokojenosti vděčně doporučují výrobky svým přátelům.

3. Používejte raději „Vyrobeno v EU“ a mávejte ISO dokumenty. Český původ výrobku Francouze ke koupi nepřesvědčí.

4. Francouzština je důležitá! Pokud doufáte, že většinu zákazníků následně obsloužíte v angličtině, pletete se. Francouzi anglicky více méně umí. Mají ji povinnou stejně jako moji rodiče měli povinnou ruštinu. Dokážete si tedy představit s jakým nadšením ji používají.

Věřím, že se mi podařilo alespoň z části poodkrýt francouzského zákazníka a pokud Vás zajímá, co Francouzi nejčastěji nakupují na internetu…přečtěte si můj další článek.

Advertisements

Comments are closed.

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d blogerům se to líbí: